Montáž a údržba
Všeobecné informace o bazénech

Všeobecné informace o bazénech

Je tedy třeba vše náležitě zvážit a vybrat tak bazén, který bude nejlépe splňovat Vaše požadavky a bude vyhovovat Vašim potřebám a možnostem.

Kam nejlépe umístit bazén 

Bazén je ideální umístit na slunné místo. Nejlépe tam, kam sluneční paprsky dopadají celý den. V takovém případě si můžete být jisti, že nebudete muset utrácet za ohřev bazénu. Také se budete moci opalovat a relaxovat na lehátku na vodní hladině Vašeho bazénu. Rovněž je vhodné myslet na stinný kout, kam se budete moci uchýlit v případě velkého horka.

Jak vybrat velikost bazénu 

Pokud chcete bazén využívat společně s rodinou a dětmi, eventuálně s příbuzenstvem a při horkých letních dnech u něj pořádat posezení s přáteli, bude lépe zvolit bazén větších rozměrů, který bude pro dané účely plně vyhovovat. Například rozměry 6x3m nebo 8x4m. 

Jakou zvolit hloubku bazénu 

Nejpoužívanější hloubka bazénu je 1,5m.

Plánujete-li bazén využívat dětmi a dospívající mládeží, která má v oblibě skoky do vody, je ideální volbou bazénová hloubka 1,5 metru. Při hloubce 1,2 metru však můžete počítat s rychlejším ohřevem vody v bazénu. Negativním aspektem volby nižší hloubky bazénu je, v případě nedostatečného filtračního cyklu a nesprávně nastaveného zařízení na bezchlorovou úpravu vody, rychleji kazící se voda, protože nedochází k dostatečné údržbě vody.

Je nutné mít v bazénu filtrační zařízení? 

Filtrační zařízení je nezbytné pro bezproblémový provoz bazénu. Bazénová voda by měla projít přes filtraci alespoň dvakrát denně a doba jednoho cyklu by neměla být delší než 4 – 5 hodin. Při výběru filtrace je tedy nutné zohlednit množství vody v bazénu a výkon filtru. Je vhodné filtrační stanici raději lehce předimenzovat. 

Je lepší filtrační zařízení pískové nebo kartušové? 

Kartušové filtrace jsou vhodné pouze pro malé nadzemní bazénky. Výkony těchto filtrů odpovídají bazénům, které mají maximální objem do 5 m3. U větších bazénů je nutné mít kvalitní filtrační jednotku, která zajistí dokonalou cirkulaci a odfiltrování nečistot. Mezi tyto filtrační jednotky patří pískové filtrace. 

 

Jak velké a výkonné filtrační zařízení na jakou velikost bazénu? 

Bazénová voda by měla projít přes filtraci alespoň dvakrát denně a doba jednoho cyklu by neměla být delší než 4 – 5 hodin. Při výběru filtrace je tedy nutné zohlednit množství vody v bazénu a výkon filtru. Je vhodné filtrační stanici raději lehce předimenzovat. 

 Platí tedy : objem bazénu / 4hodiny = ideální výkon filtrace

Jak často má být denně zapnuté filtrační zařízení?

Bazénová voda by měla projít přes filtraci alespoň dvakrát denně. Ideální čas, za který filtrace přefiltruje objem bazénu je mezi 4 – 5 hodinami. Doporučuje se dobu filtrace rozdělit na vícero časových úseků, například spínáním vždy po hodině. 

Je nutné používat současně filtrační zařízení i bazénovou chemii? 

Aby byla Vaše voda krásná a čistá je nutné mimo filtrování udržovat bazénovou vodu i chemicky. Základní hodnoty, které je nutné sledovat, jsou pH a Cl. Hodnota pH určuje kyselost nebo zásaditost vody. Ideální hodnota pH bazénové vody je 7 – 7,2  

Jaká bazénová chemie je nejúčinnější?

Účinná látka, ať už je to látka dezinfekční, vločkovací, algicidní či detergentní, musí být ve výrobku obsažena a vysoká koncentrace je zde žádoucí. Čím vyšší koncentrace, tím vyšší účinnost a nižší spotřeba. Všechny přípravky které prodáváme, jsou vysoce koncentrované a tudíž účinné. 

Přípravky ale téměř nikdy netvoří čistá účinná látka. Důvodem jsou buď rizika spojená s používání koncentrátu, komplikované dávkování koncentrátu či nutnost použití pojiv (tablety, granuláty).  

Kvalitu přípravku tvoří i tyto přidané látky. U tekutých přípravků je třeba dbát na čistotu výroby a použité kapaliny a eliminovat riziko kontaminace přípravku bakteriemi či dalším znečištěním z okolí, aby přípravek nereagovat s těmito částicemi již během přepravy k zákazníkovi a aby zákazník dostal přípravek plně funkční. Tekuté přípravky  se vyrábí bez přístupu vzduchu, plně automaticky a s využitím nejmodernějších technologií, zde je tedy zajištěno, aby zákazník dostal výrobky koncentrované a kvalitní. U pevných látek, již zmíněných tablet a granulátů, tvoří kvalitu (kromě co nejvyššího podílu účinných látek) také pojiva. Pojiva často nemusí být uváděna v bezpečnostních listech ani na etiketách pro jejich relativně malé množství, i když se často jedná o látky zdraví škodlivé až nebezpečné. Tato pojiva se navíc neodfiltrují, jejich hodnota v bazénové vodě se běžně neměří, zůstávají ve vodě a při dlouhodobém používání mohou poškodit bazénovou vodu tak, že bude doporučena její výměna.  

Budeme-li se bavit o bazénové chemii z hlediska účinnosti dezinfekčních látek a volit mezi chlorovou a bezchlorovou úpravou vody, není snadné dát jednoznačné doporučení. Vždy je zde volba mezi výhodami a nevýhodami jednotlivých forem péče o vodu. 

Chlorová chemie je jednoznačně nejúčinnější formou úpravy bazénové vody. Oproti kyslíkové chemii je obvykle levnější, jednodušší. Chlorová chemie ale oproti kyslíkové při vyšších teplotách vody rychle vyprchává, zvyšuje se její spotřeba a zvyšuje se množství vázaného chlóru. Chlorová chemie je také dráždivější než chemie kyslíková. 

Kyslíková chemie pro použití v soukromém bazénu je z hlediska dezinfekční účinnosti dostačující. Nedráždí pokožku, v bazénu ošetřeném kyslíkovou chemií se mohou koupat i kojenci a batolata. Péče o vodu je zde mírně náročnější a cena je oproti chlóru dražší. I při pravidelném používání kyslíkové chemie doporučujeme při odstávce provozu vložit do skimmeru čas od času chlorovou tabletu.

 Mám v bazénu kalnou vodu a řasy, jak vodu zase vyčistit? 

Postup vyčištění vody v bazénu je vždy stejný. Nejprve zapneme filtrační zařízení, případně ho vyměníme za silnější, následně změříme pH a upravíme na hodnotu 6,8-7,2 dále přechlorujeme vodu chlorovým granulátem a následně vyvločkujeme vločkovačem. Filtrační zařízení každý den proplachujeme. Tento proces opakujeme vícekrát až do úplného vyčištění vody. 

Jak správně zazimovat bazén 

Nejprve upustíme vodu cca 25cm pod protiproud, pokud není protiproud, tak pod trysky. Dále vysajeme nebo vyfoukáme vodu z potrubí (provádí většinou bazénová firma). Následně vypustíme vodu z filtračního zařízení a ze všech čerpadel. Co jde jednoduše odmontovat a co uneseme, můžeme uložit do tepla. Nakonec přikryjeme bazén krycí plachtou a plachtu upevníme.